Akademia Bezpieczeństwa Instom – duża dawka wiedzy oraz inspiracji
Za nami kolejna edycja Akademii bezpieczeństwa INSTOM. Tym razem w głównej siedzibie firmy w Łodzi, spotkali się przedstawiciele firm produkcyjnych – inżynierowie i automatycy, którzy w trakcie dwóch dni szkoleń i warsztatów, mogli z bliska przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom marek Pizzato Elletrica, ReeR, PROTEC, Yaskawa czy Datalogic oraz poznać branżowe trendy.
Tegoroczna odsłona Akademii Bezpieczeństwa INSTOM odbyła się 10-11 czerwca. Była to jej czwarta edycja.
– Dynamika pojawiania się nowych produktów i rozwiązań na rynku jest bardzo duża. Chcemy trzymać rękę na pulsie, a jednocześnie rozpalać potrzeby klientów, prezentując im w praktyce najnowsze rozwiązania od czołowych producentów, jakie są obecnie dostępne na rynku – podkreśla Tomasz Kaczmarek, prezes zarządu firmy INSTOM, która już od ponad 30 lat działa w branży automatyki przemysłowej oraz zabezpieczeń i automatyki budynków.
Ale – jak sam przekonuje – to nie jedyny cel, jaki przyświeca organizatorom akademii. Kolejną ważną ideą, którą starają się realizować od pierwszej edycji akademii, jest wsparcie codziennej pracy inżynierów, służb utrzymania ruchu, a także specjalistów BHP. Tym razem do Łodzi, przyjechało ich 25. Każdy z nich po dużą dawkę wiedzy.
– Nasi klienci często potrzebują merytorycznej dyskusji. Dzisiaj decyzje o wyborze jakiegoś rozwiązania nie podejmuje się już wyłącznie z poziomu ceny, dlatego po drugiej stronie mamy doradcę technicznego, bardzo często automatyka – zauważa Tomasz Kaczmarek.
![]() |
![]() |
![]() |
W tegorocznym wydarzeniu wzięli udział specjalnie zaproszeni eksperci i przedstawiciele marek współpracujących z firmą INSTOM. Pizzato Elletrica reprezentowali Massimo Spenga, Sales Manager IMEA, APAC i Mario Segafredo, Application Manager; ReeR – Valter Casetta, Export Manager i Stefano Criscuoli, After Sales Service and Technical Marketing & Sales Support; PROTEC – Alberto Massaro, Export Manager; Yaskawa – Karolina Krupnicka, inżynier ds. marketingu technicznego i Bartosz Tarnopolski, inżynier sprzedaży; Datalogic – Rafał Rajczonek, Poland Manufacturing Manager i Tomas Gres, MV East Europe Business Development Manager; Elokon – Jacek Gurzyński, Academy Manager. To oni zadbali o wartość merytoryczną wydarzenia.
W trakcie dwudniowych technicznych warsztatów i szkoleń, nie tylko zaprezentowali swoje rozwiązania, ale równie chętnie dzielili się z uczestnikami własnymi doświadczeniami w zakresie oceny ryzyka, bezpieczeństwa maszyn oraz modernizacji zgodnej z obowiązującymi normami. Wszystko to w specjalnie przygotowanych tematycznych showroomach o łącznej powierzchni 250 metrów kwadratowych.
– Ciekawy program był wystarczającym magnesem do tego, żeby tutaj przyjechać. Było tutaj dużo informacji na temat kwestii bezpieczeństwa maszyn. Na co dzień sam projektuję i zawsze staram się poszerzać swoją wiedzę na ten temat – zaznaczył Fabian Kundzicz, kierownik działu konstrukcyjnego w firmie PREZ-MET, producenta maszyn, stolarki aluminiowej i PVC.
– Lubię się uczyć, dlatego jeżeli jest do tego okazja, to zawsze staram się z niej skorzystać. Przyjechałem tutaj z myśleniem o tym, jak zaprezentowaną wiedzę będę mógł wykorzystać w praktyce – podkreślał Marcin Okulczyk, inżynier automatyki w firmie Cutlery Solutions, która produkuje noże, ostrzałki i odkostniarki dla przemysłu spożywczego.
Dalej kontynuował: – Byłem na wielu targach, ale one są sfokusowane na marketing i pozyskanie klienta. Tymczasem tutaj miałem możliwość lepszego poznania produktu. Mogłem porozmawiać o nim z jego przedstawicielem, co jest wartością samą w sobie. Do tego warsztaty odbywały się w małych, kilkuosobowych grupach, dzięki czemu był czas, żeby zadać pytanie oraz przetestować wybrane aplikacje na miejscu, co też jest niewątpliwie dużym plusem. Oprócz tego można podłapać pomysł lub znaleźć rozwiązania zadań, z którymi mierzymy się na co dzień w swoich zakładach produkcyjnych.
![]() |
![]() |
Na uczestników akademii czekało kilka nowości produktowych. Pizzato Elletrica zaprezentowało bramkę komunikacyjną P-Connect od Pizzato, która umożliwia podłączenie nawet sześciu urządzeń w sieci danych PROFINET/PROFISAFE, EtherNet/IP oraz EtherCAT, przedstawiciele firmy ReeR pokazali kurtyny bezpieczeństwa SAFEGATE oraz sterownik bezpieczeństwa MOSAIC, z kolei na warsztacie Datalogic odbyła się prezentacja programu PEKAT VISION, opartego na uczeniu głębokim, który jest przeznaczony do przemysłowej kontroli wizualnej i zapewnienia jakości.
Spore poruszenie panowało na stoisku przygotowanym przez firmę Yaskawa, która zaprezentowała jednego ze swoich robotów współpracujących. Uczestnicy mogli stanąć – dosłownie – ramię w ramię z cobotem i przekonać się, jak wygląda bezpieczna współpraca człowieka z robotem.
– Nie ukrywam, że zaciekawiła mnie tematyka cobotów i prezentacja przygotowana przez firmę Yaskawa. Zastanawiam się nad implementacją takiego cobota do naszej maszyny. Umówiłem się na kolejne spotkanie, żeby poznać więcej szczegółów tego rozwiązania i w jaki sposób mogę je wykorzystać w naszych rozwiązaniach – przyznał Fabian Kundzicz.
W podobnym tonie wypowiadał się Bartosz Chądzyński, design engineer w Thule: – Pierwszy raz wziąłem udział w takim spotkaniu. Fajnie, że w jeden dzień można zapoznać się z tak szeroką gamą produktów różnych firm. Dla mnie to nowe doświadczenie, ale cenię je sobie tym bardziej, że wyjeżdżam stąd z nową dawką wiedzy. Nie ukrywam, że pierwszy raz miałem kontakt z nowym teach boxem Yaskawy od robotów, bardzo fajna sprawa. To jest moja branża i to zaciekawiło mnie najbardziej.
Uczestnicy akademii mieli także okazję zapoznać się z nowymi rozporządzeniami w sprawie maszyn (UE) 2023/1230, zmianami w normach zharmonizowanych oraz w projekcie normy PN-EN ISO 10218-1, dotyczących robotów przemysłowych, a także wziąć udział w warsztatach z ocen ryzyka.
![]() |
![]() |
Kolejna Akademia bezpieczeństwa INSTOM planowana jest jesienią. Więcej informacji już niebawem. Z pewnością nie zabraknie nowości w programie wydarzenia.
– To doskonała okazja do tego, żeby poznać nowości na rynku, dopytać o szczegóły, zadać dużo konkretnych pytań osobom, które mają bogatą wiedzę techniczną. Kameralna forma jest z pewnością dużym atutem tego wydarzenia. Jeżeli ktoś zastanawia się nad swoją obecnością tutaj to jak najbardziej polecam – zachęca Karol Iliew, automatyk w firmie PREZ-MET.
Osoby zainteresowane udziałem w kolejnej edycji zapraszamy do kontaktu z naszym działem automatyki przemysłowej po więcej szczegółów oraz do obserwowania nas na LinkedIn, Facebooku, Istagramie, TikToku i YouTube.