RFID w służbie bezpieczeństwa
Coraz powszechniejsza automatyzacja sprawia, że udział człowieka w rożnego rodzaju działaniach, począwszy od funkcji wykonawczych na funkcjach nadzorczych kończąc, ulega ciągłemu ograniczaniu. Oznacza to konieczność stworzenia niezawodnych i odpornych na zakłócenia ze strony czynnika ludzkiego zabezpieczeń – chodzi tutaj głównie o wyeliminowanie „tamperingu” czyli świadomego omijania zabezpieczeń w celu wymuszenia pracy urządzeń niezgodnej z zasadami bezpieczeństwa.
W praktyce oznacza to ściślejszą specjalizację, podział kompetencji oraz odpowiedzialności za powierzony zakres obowiązków. Aby ograniczyć negatywny wpływ czynnika ludzkiego na ich przebieg stosuje się coraz doskonalsze metody organizacji pracy, systemy zabezpieczeń oraz urządzenia służące realizacji szeroko pojętego bezpieczeństwa procesowego. Jedną z coraz powszechniej stosowanych metod realizacji tych celów jest ograniczenie możliwości związanych z omijaniem lub pozycjonowaniem zabezpieczeń, dostępu do wydzielonych stref oraz identyfikacja personelu odpowiedzialnego za nadzór nad procesami produkcyjnymi oraz obsługą techniczną. Do realizacji związanych z tym celów wykorzystywanych jest szereg urządzeń bezpieczeństwa, zwłaszcza tych wyposażonych w technologię RFID. Najważniejszą cechą tych urządzeń jest indywidualne dopasowanie do siebie dwóch współpracujących ze sobą elementów co sprawia, że nie ma możliwości zainicjowania ich działania przy pomocy innych, zewnętrznych elementów tak jak w przypadku konwencjonalnych urządzeń. Funkcja ta realizowana jest za pomocą wyłączników magnetycznych. Firma INSTOM ma w swojej ofercie szereg produktów spełniających powyższe kryteria.
Są to magnetyczne wyłączniki bezpieczeństwa firmy PIZZATO typu ST, które zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa zgodnie z wymogami norm EN ISO 13489-1 i IEC 62061. Urządzenia te spełniają kryteria wymagane dla kategorii 4, PL e 3 i SIL3. Każdy wyłącznik jest wyposażony w wyjście pomocnicze, które można podłączyć do sterownika PLC, dzięki czemu przy połączeniu szeregowym można uzyskać informację, który z wyłączników w szeregu został aktywowany. Wyłącznik ma zabudowane 4 diody LED sygnalizujące obecność zasilania, stan wejść bezpieczeństwa, stan wyjść bezpieczeństwa oraz obecność nadajnika RFID co pozwala na szybką identyfikację stanu czujnika. Produktami o porównywalnych własnościach są wyłączniki typu Magnus RFID firmy ReeR dostępne w dwóch rozmiarach (seria S oraz B). Oba z w/w produktów dostępne są w kilku wariantach wykonania wyjść. Z uwagi na wysoki stopień ochrony IP ww. wyłączniki mogą być stosowane w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Oprócz podstawowego stopnia ochrony IP67 przeszły one również badania na stopień IP69K zgodnie z normą ISO 20653 (ciśnienie wody o temperaturze 80°C do 100 atmosfer).
Drugą grupą urządzeń umożliwiających realizację funkcji bezpieczeństwa są elektrorygle z funkcją RFID. Są to urządzenia instalowane w różnego rodzaju drzwiach, bramach lub oknach. W odróżnieniu od wyłączników magnetycznych elektrorygle mechanicznie blokują możliwość otwarcia zabezpieczanego elementu oraz uniemożliwiają zasymulowanie jego zamknięcia za pomocą zewnętrznego aktywatora. Firma INSTOM posiada w swojej ofercie elektrorygle typu NS oraz NG firmy Pizzato. Elektrorygle typu NS to moduły o przestawnym co 90º korpusie, wyposażone w 6 diod sygnalizacyjnych oraz, w zależności od wersji wykonania, klucze odblokowujące. Elektrorygle typu NG składają się z korpusu, na którym mogą być zabudowane dodatkowe przyciski sterujące oraz umieszczonej na nim przestawnej co 90° głowicy. Oba ww. produkty charakteryzują się dużą siła trzymania – dla rygli serii NS wynosi ona 2100 N zaś dla serii NG 9750N. Ogromnym atutem obu ww produktów jest również sposób wykonania połączenia głowicy z aktywatorem (kształt otworu w korpusie oraz trzpienia aktywatora) pozwalający na bezproblemowe dopasowanie się obu elementów nawet w przypadkach niewielkiego przesunięcia się w trakcie eksploatacji zabezpieczanych elementów np. skrzydła bramy. Metodą na ograniczenie dostępu do stref chronionych dla osób postronnych są również systemy wygrodzeń wraz z dedykowanymi do nich akcesoriami. Producentem tego typu akcesoriów jest firma Pizzato oferująca klamki bezpieczeństwa do drzwi i bram typu P-Kube w wykonaniu z elektroryglami typu NS oraz NG. Elementy te charakteryzują się, oprócz cech przyporządkowanych do elektrorygli, prostotą konstrukcji, łatwością zabudowy, estetyką wykonania oraz możliwością rozbudowania konfiguracji o dodatkowe elementy pozwalające na fizyczne uniemożliwienie załączenia urządzenia podczas wykonywania prac w strefie chronionej nawet przez kilka osób/grup.
Zaprezentowane powyżej przykładowe produkty stanowią jedynie część szerokiej oferty firmy INSTOM sp. z o.o., dotyczących bezpieczeństwa. Systemy budowane w oparciu o opisane grupy produktów mogą być dodatkowo rozbudowywane o urządzenia komputerowe np. sterowniki programowalne firmy ReeR, co w efekcie pozwala na tworzenie złożonych systemów bezpieczeństwa pracy. Więcej informacji na temat oferty produktów firmy INSTOM sp. z o.o. uzyskają Państwo wysyłając zapytanie na adres: