ReeR MOSAIC kontroler bezpieczeństwa – lepszy niż inne
Mosaic – kontroler bezpieczeństwa inny niż wszystkie
Szybka konfiguracja, pełna integracja wszystkich funkcji bezpieczeństwa i całkowita zgodność z przepisami dotyczącymi maszyn – to charakterystyczne mocne strony kontrolera bezpieczeństwa Mosaic. Ale nie jedyne: urządzenie umożliwia bowiem także szybką i łatwą budowę oraz przebudowę instalacji.
Systemy bezpieczeństwa tworzone z myślą o automatycznych liniach produkcyjnych muszą sprawdzać się nie tylko dziś, ale i w przyszłości, a tym samym umożliwiać późniejszą rozbudowę i/lub modyfikacje instalacji – i to nie tylko w zakresie pojedynczych maszyn, ale i całych podsystemów.
Kontroler bezpieczeństwa Mosaic firmy ReeR spełnia wszystkie te wymogi: jest modułowy i konfigurowalny, a dodatkowo integruje w sobie wszystkie systemowe funkcje bezpieczeństwa. Co więcej, umożliwia projektowanie systemów bezpieczeństwa w sposób pozwalający na ich późniejszą rozbudowę, integrację lub adaptację.
Mosaic zarządza czujnikami i sygnałami bezpieczeństwa, w tym: kurtynami świetlnymi, fotokomórkami, skanerami laserowymi, wyłącznikami awaryjnymi, wyłącznikami elektromechanicznymi, wyłącznikami drzwi bezpieczeństwa z blokadą, wyłącznikami magnetycznymi, wyłącznikami RFID, matami i listwami bezpieczeństwa, oburęcznymi urządzeniami sterującymi, wyłącznikami ręcznymi, enkoderami i czujnikami zbliżeniowymi do kontroli prędkości, czujnikami analogowymi (np. ogniwami obciążnikowymi, presostatami czy czujnikami temperatury, przepływu i poziomu).
Zalety:
- ograniczenie liczby urządzeń i okablowania, a tym samym również i całkowitych rozmiarów systemu
- skrócenie czasu budowy i konfiguracji panelu sterowania
- konfiguracja systemu bez możliwości manipulacji przez osoby niepowołane
- prosta konfiguracja z wykorzystaniem interfejsu graficznego
- brak pracochłonnego okablowania (w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów)
- mniejsza liczba komponentów elektromechanicznych, a tym samym wyższy poziom wydajności i bezpieczeństwa
- informacje o aktualnych wartościach PFH, DCavg i MTTFd zgodnie z normami EN 13849-1 i EN 62061 (zawarte w raporcie systemowym)
W zależności od stopnia złożoności danej maszyny system bezpieczeństwa na bazie kontrolera Mosaic może składać się albo z jednostki głównej (master) typu stand-alone (8 wejść cyfrowych, 2 wejścia blokady uruchomienia/ponownego uruchomienia i EDM, 2 pary wyjść OSSD, 2 wyjścia statusu, 4 wyjścia testowe), albo z jednostki głównej z możliwością integracji do 14 modułów rozszerzeń, które łącznie współtworzą:
- 128 wejść cyfrowych
- 32 wejścia magistrali
- 32 wyjścia bezpieczeństwa
- 48 wyjść statusu
- 128 operatorów MSD
- 48 zegarów
- 8 operatorów mutingu
- 8 operatorów blokad bezpieczeństwa
- 32 sondy
W skład zestawu wchodzą również moduły rozszerzeń komunikacyjnych MB, które umożliwiają integrację kontrolera z popularnymi przemysłowymi sieciami magistrali. Zaś moduły MCT zapewniają możliwość rozproszonej instalacji modułów rozszerzeń, a tym samym połączenia ze sobą wielu maszyn rozlokowanych wzdłuż linii produkcyjnej.
Moduły rozszerzeń prędkości i ruchu
Moduły rozszerzeń MV zostały opracowane z myślą o monitorowaniu prędkości osi (do poziomu PL e) w celu realizacji funkcji kontroli prędkości zerowej, kontroli prędkości maksymalnej oraz kontroli zakresu i kierunku ruchu (obrót/przesuw).
Moduły Mosaic dysponują wejściami enkodera inkrementalnego (o częstotliwości do 500 kHz) i czujników odległości oraz oferują możliwość konfiguracji do 8 progów prędkości dla każdego wyjścia logicznego (osi). Każdy moduł steruje dwoma wyjściami logicznymi konfigurowalnymi za pośrednictwem urządzenia MSD, a tym samym umożliwia kontrolę dwóch dowolnych osi.
Przyjrzyjmy się kilku przykładom:
Kontrola prędkości zerowej: Mosaic sprawdza, czy niebezpieczne urządzenie znajduje się w stanie spoczynku, umożliwiając otwarcie drzwi lub ruchomych osłon, a tym samym zapewniając operatorowi bezpieczny dostęp do stref niebezpiecznych.
Kontrola prędkości maksymalnej: system sprawdza, czy nie został przekroczony limit bezpiecznej prędkości (prędkości serwisowej), umożliwiając tym samym bezpieczne przeprowadzanie akcji serwisowych i nastaw systemu.
Moduły rozszerzeń wejść analogowych
Nowy moduł MA umożliwia podłączenie czujników analogowych, takich jak ogniwa obciążnikowe, presostaty czy czujniki temperatury.
Moduł może być wyposażony w dwa (MA2) lub cztery (MA4) niezależnie izolowane kanały analogowe (500 V). Poszczególne kanały można łączyć w pary, aby zapewnić redundancję odczytów z czujników.
Intuicyjna konfiguracja
Za konfigurację systemu odpowiada Mosaic Safety Designer – bezpłatne oprogramowanie wyposażone w graficzny interfejs typu „przeciągnij i upuść” zapewniający prostą i intuicyjną nastawę poszczególnych parametrów. Do jego najważniejszych zalet należą:
1) funkcja walidacji umożliwiająca sprawdzenie ustawień w fazie projektowania,
2) funkcja monitoringu pozwalająca na testowanie systemu w trakcie instalacji, a także,
3) funkcja symulacji zapewniająca możliwość symulowania działania poszczególnych funkcjonalności systemu w trakcie projektowania.
Całość uzupełnia raport projektowy, który dostarcza informacji na temat aktualnych wartości PFH, DCavg i MTTFd, umożliwiając określenie poziomu skuteczności danej funkcji bezpieczeństwa.
Przykład zastosowania
Zabezpieczanie systemów do paletyzacji wyrobów o nieregularnych kształtach (trudnych do ułożenia w stosy) – spoiny, etykiety i elementy wypukłe powodują, że paleta wykazuje nieregularne kształty, co może skutkować generowaniem fałszywych alarmów z czujników.
Zastosowanie kontrolera bezpieczeństwa Mosaic rozwiązuje ten problem, a jednocześnie zapewnia wysoką niezawodność działania instalacji i spełnienie wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Kontroler steruje tu kurtynami świetlnymi i czujnikami mutingu, zapobiegając niepożądanym przestojom spowodowanym <fałszywymi alarmami, a także umożliwiając dostosowanie systemu do wymogów bezpieczeństwa określonych w normie IECTS 62046 i innych przepisach prawa.
Wszystkie zegary systemowe i funkcje mutingu mogą być konfigurowane z poziomu kontrolera Mosaic, co zapewnia maksymalną uniwersalność instalacji w różnych warunkach otoczenia.
Pozostałe produkty
Przedstawione w artykule produkty stanowią niewielką część gamy urządzeń bezpieczeństwa pracy maszyn i sygnalizacji oferowanych przez firmę INSTOM. W celu poznania pełnej oferty produktowej zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.instom.com.pl lub skontaktowania się z naszymi handlowcami z działu sprzedaży automatyki przemysłowej pisząc pod adres lub rozmawiając z opiekunem regionu https://instom.com.pl/kontakt-ap/
Dane techniczne oraz numery katalogowe dostępne są pod linkiem tutaj