Naciskowe urządzenia bezpieczeństwa

Naciskowe urządzenia bezpieczeństwa

Przy pracy z niebezpiecznymi maszynami posiadającymi duże ruchome elementy, jednym ze sposobów zabezpieczenia człowieka przed przyciśnięciem lub zgnieceniem jest zastosowanie urządzeń bezpieczeństwa czułych na nacisk. Są to m.in. listwy, maty oraz zderzaki, które działają przez kontakt fizyczny i reagują na przyłożenie siły o określonej wartości. Pozwalają one na zatrzymanie pracy maszyny w przypadku wykrycia potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, w tym przypadku związanej z utrzymaniem odpowiedniej odległości pomiędzy pracownikiem a maszyną lub dwoma maszynami.

Czytaj więcej

W naszej ofercie prezentujemy urządzenia włoskiej marki Gamma System. Urządzenia czułe na nacisk są doskonałym uzupełnieniem innych rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa maszynowego jak kurtyny bądź skanery. W niektórych aplikacjach np. w przemyśle drzewnym urządzenia czułe na nacisk są jedynym możliwym produktem do zastosowania. Listwy naciskowe doskonale sprawdzają się na bramach wjazdowych przesuwnych i bramach segmentowych.

Uzupełnij miejsca użycia maszyn o odpowiednie listwy i maty naciskowe, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo przestrzeni produkcyjnej i zadbać o komfort pracy.

Maty bezpieczeństwa

Maty bezpieczeństwa czułe na nacisk to doskonała forma zabezpieczenia przestrzennego otoczenia przestrzeni roboczej niebezpiecznych maszyn takich jak np. obrabiarki do drewna, plotery tnące, wycinarki laserowe itp. Ich działanie opiera się o pracę czujników stykowych zatopionych w macie z PCV, które reagują na nacisk punktowy o sile minimalnej adekwatnej do masy człowieka. Nacisk na powierzchnię maty powoduje zwarcie odpowiednych obwodów maty podłączonych do sterownika bezpieczeństwa. Maty, zderzaki i niektóre listwy naciskowe pracują na obwodach alarmowych w konfiguracji 4-żyłowej. Sterownik bezpieczeństwa, który otrzyma sygnał aktywacji urządzenia czułego na nacisk, steruje obwodem zasilania maszyny i zatrzymuje ją. W typowej aplikacji ponowne uruchomienie maszyny jest możliwe tylko po opuszczeniu maty czyli z pozycji bezpiecznej.

Maty naciskowe marki Gamma System są dostępne w dwóch wersjach wykończenia, możesz wybrać matę z powleczeniem z tworzywa sztucznego PVC lub z powłoką w postaci blachy aluminiowej ryflowanej. Maty zamawiane są pod wymiar wyspecyfikowany przez zamawiającego. W przypadku dużych powierzchni maty konstruuje się model z modułów połączonych ze sobą, tworzących funkcjonalnie jedno urządzenie.

Naciskowe listwy bezpieczeństwa

Listwy naciskowe bezpieczeństwa najczęściej stosuje się do zabezpieczania obszarów działania niebezpiecznych maszyn oraz miejsc, w których można spodziewać się zagrożenia życia lub uszkodzenia ciała w wyniku zgniecenia lub ściśnięcia. Często znajdują zastosowanie w bramach przesuwnych, drzwiach z napędem elektrycznym, bramach opuszczanych segmentowych i rolowanych.

Ich działanie opiera się o pracę czujników stykowych zatopionych w gumowej, elastycznej listwie, które reagują na nacisk punktowy o sile minimalnej adekwatnej do typu listwy. Nacisk na krawędź listwy powoduje zwarcie odpowiednych obwodów maty podłączonych do sterownika bezpieczeństwa. Listwy naciskowe pracują na obwodach alarmowych w konfiguracji 4-żyłowej lub w obwodach 2-żyłowych parametryzowanych terminatorem 8,2kOhm.Sterownik bezpieczeństwa, który otrzyma sygnał aktywacji urządzenia czułego na nacisk, steruje obwodem zasilania maszyny i zatrzymuje ją.

W naszej ofercie znajdziesz szerokie spektrum listew bezpieczeństwa czułych na nacisk włoskiej firmy Gamma System. Dostarczamy listwy fabrycznie przygotowane na wymiar lub w wersji do samodzielnego docięcia i złożenia przez instalatora w miejscu montażu. Przygotowanie i instalacja listwy nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi.

kontakt
ze specjalistą